Tipy na vánoční dárky aneb co takový jogín ,,opravdu“ potřebuje?

Nehrabivost je jedno z morálních a etických pravidel jógy, s nimiž začíná samotné učení jógy. Možná právě tento kodex si můžeme v čase předvánočním, v čase kdy na nás z výkladních skříní mávají nejrůznější blyštivé předměty, které zajisté potřebujeme, připomenout. Aparigraha. Nehromadění. Skromnost.. Zarytě si tento kodex, jedoucí v tramvaji a míjející ony výkladní skříně, opakujeme do doby, než překročíme práh domu, kdy na nás maminka spustí, co bychom si přeci jen od toho Ježíška přáli. Možná se chvilku pokoušíme vysvětlit a přiblížit náš pohled na ono důležité pravidlo jógy se zarputilou představou, že my jej dodržíme, nakonec ale mnohdy povolíme. To když příbuzenstvo naléhá.

Nezáleží na tom, kolik čeho máme, ale jak onen majetek užíváme.

A tak jsem se rozhodla, s potřebnou nadsázkou, sepsat pár tipů pro příbuzné a kamarády zapálených jógujících.

Je to celkem jednoduché. Je několik věcí, co jógující potřebuje a čím ho opravdu nezklamete a pak je několik tipů, kterými zkrátka potěšíte.

Každý potřebuje podložku, jógamatku. A pozor. Ne jednu! Tu na domácí použití, s kterou se za žádných okolností z určeného místa pro praktikování, nehýbe. Mnohdy vytřeme jen kolem ní, abychom nenarušili to, co zde každý den vytváříme. Jakousi energetickou auru. Taková podložka bývá bytelnější, tlustší a dosti často je poměrně těžká. A zde docházíme k oné potřebě mít podložek více. A dá to rozum, že. Taková podložka cestovní, či odlehčená podložka je teprve terno! Podložka, kterou srolujeme do uzounké ruličky, či jí dokonce složíme do malého úhledného obdélníku nebo čtverce a uložíme do batohu. To když plánujeme večer zajít do svého oblíbeného studia a nechceme se potit na podložce po bůhvíkom. 

Kdo by však rád vzal vyvětrat svou ne-cestovní podložku, máme pro něj také tip – originální vaky na jógamatky z dílny mé jóga-matky Ikony, Ivany Konečné. Na Vánoce pro nás připravila limitovanou edici nazvanou, dle vzoru, Indie. Látka je pevnější, odolnější, hrubší a je jí pouze omezené množství. Proto bych neváhala.

Slavný citát Antoine de Saint-Exupéryho Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal, je na místě aneb jak o takovou podložku dbát? Nejen, že jí dáme hezký kabátek, ale je potřeba i dostatečná péče. O to se postará kosmetika na podložky české značky Kantu. Voňavé antibakteriální spreje budou příjemné nejen naším smyslům (ano, v józe se snažíme vymanit spárům nadvlády oněch smyslů, ale vše postupně přátelé), ale dokonce budou užitečné i naší podložce. Mimo to, značka Kantu nyní představila voňavé harmonizační amulety, které se náramně hodí do prostoru, kde onen jogín praktikuje či jen tak sedí zahloubán do knihy.

Žila byla jedna cihlička a pásek..

A co že k oné ásanové praxi ještě jogující potřebuje, když už obě podložky vlastní? Pomůcky, které jsou opravdovými pomocníky. O kom je řeč? O korkové cihličce a o pásku. A víte co opravdu potěší? Když jsou tyto věci dělány rukodělně. Cihličky, které v Jógovně máme k prodeji, jsou vyrobeny mým otcem a pásky mou drahou maminkou.

Tak, to by byli věci potřebné. A jak je to s věcmi, které potěší?

Jednoznačně potěší autorský hrnek z dílny Jedno Pro od Elišky Konečné. Protože začít den s teplou vodou s citrónem pěkně po jogínsku, či se po své praxi posadit do příjemného sedu, usrkávat teplý čaj a jen tak rozjímat bez potřeby někam spěchat, je snad přáním a každého. V čase vánočním to platí dvojnásob.

A co takhle si po oné praxi zapsat své myšlenky, postřehy, přání, to co nás motivuje či to, co nás trápí? K tomu nám dopomáhej nový jógový deníčku. Jak jinak, než vytvořen českými ručičkami.

Nakonec zde máme ještě jeden tip. Jóga je nekončící škola. Jóga je způsob života. Způsob toho, jak se chováme k ostatním a jak se chováme směrem k sobě. Jóga nikdy nekončí. A tak se onen jogín stále a stále vzdělává. A věřte, že sloupec knihy vedle postele je pouze začátkem a místem, kam může přijít kniha další. Například Teorie čakra jógy od mé milé kolegyně a učitelky Barbory Hu.

Nakonec, když nevíte co vybrat, jedno je jisté! DÁRKOVÝM VOUCHEREM NIKDO NIC NEPOKAZÍ! Ježíšek tak může darovat kredit na lekce (pouze o Vánocích lze již od 500,-), či libovolnou částku do obchůdku.

Snad vám těchto pár tipů přišlo vhod.

Přeji vám všem klidné předvánoční období.

S láskou Šárka.

UložitUložit

Komentáře