Jóga je umění přizpůsobivosti

Ten, kdo mě zná trochu více ví, že ráda organizuji. Ráda plánuji a dodržuji své plány  a sny. Je to možná vlastnost, která mi pomohla k tomu, vybudovat Jógovnu. Avšak není to vždy vlastnost vítaná, není vždy pomocnicí.

Pár dní před porodem, před dokončení jedné etapy a začátkem další, mám dostatek prostoru odpočívat a přemýšlet. Za okny se prohání studený vítr a mě nabádá nejen snoubenec, nejen máma, ale i dula a porodní asistentka, abych zůstávala doma a nabírala síly. Abych nedej bože nechytila chřipku jako trám, před kterou varují i hlasatelky v televizních novinách (ne, že bych na ně koukala, ale máma říkala). A tak jsem doma. Pěkně v teple. Zabalená v županu. Jím hodně ovoce, piji teplé čaje a s rukou významně hladící pěkně kulaté bříško se nemohu dočkat okamžiku, až to přijde. Tak miminko, teď je to jen na tobě. Řekni, až budeš chtít přijít..

Ale zatím nic neříká a já se přistihnu s žáhou pálící tak, až mám pocit, že mi každou chvilkou vážně shoří jícen, se zadkem toho malého drobečka natlačeného v mém  žaludku a plnými střevy vmáčkutými někde vzadu na páteři (to jsem vám viděla na obrázku, pro představu doporučuji vygooglit) neschopné vlastní funkce peristaltické jak odbíhám (obrazně řečeno, spíše se šinu) už po několikáté za krátkou dobu na malou, kde promlouvám k miminku: Já vím, že jsem říkala, že ti nechám čas a je to pouze na tobě, ale nechtělo by jsi už přeci jen ven? Pojď, dnes je takové pěkné datum, takový hezký den.. A je to, chvilkové večerní nepohodlí a nějaké moudro od mistra Čchuanga C‘ Nechat věci ve svém běhu, odsunu jako další porci svíčkové s knedlíky, která se do mě už vážně nevejde, babi, i když je vynikající, opravdu! To mi to mé přesvědčení netrvalo dlouho, pomyslím si, sklouznu očima na vyvalené břicho, omluvím se miminku a do toho, jako náhody by neexistovaly, si večer v posteli přečtu v knize větu Přežijí pouze ti přizpůsobiví.

Být ohebný je znak pokročilého praktikanta jóga. Avšak být ohebný v situacích, nikoliv na jógové podložce.

A teď ruku na srdce, kdo z nás je pokročilým praktikantem? Kdo z nás naskočí ráno na vlnu děj se vůle boží, neboli svahá a nechá se celým dnem ladně pronášet situacemi, které nemá tendenci ovládat, ale pozorovat? Jóga je obratnost (a pozornost) v akci. To jsou slova bible Indie, slova Bhagavadgíty, z které vychází i učení jógy. A k tomu nám fyzická část jógy, ony praktiky, aśany a práce s dechem dopomáhají. Když se dokážeme napojit na své tělo i na svůj dech na jógové položce, když budeme pokračovat v pravidelné praxi a práci na sobě, jednoho dne odejdeme z podložky a jógu zažijeme mimo ní. Za rohem studia, v práci, doma. V situaci, kterou budeme mít tendenci ovládnout. A možná ovládne ona nás a chytí nás do divokého tance emocionálního hurikánu, z kterého je těžké vyskočit. Možná se nám to nepovede hned. Možná příště.

I já se stále snažím. I já se snažím být praktikantem jógy.

S láskou Šárka.

Komentáře