UMĚNÍ JÓGOVÉHO DOTYKU

Víkendový workshop (nejen) pro učitele jógy s Lucií Formanovou

Víkendový seminář věnovaný podrobnému pohledu na způsoby jak bezpečně a efektivně asistovat v ásanách je vhodný především pro ty, kdo jógu učí nebo o tom uvažují. Probereme základní pravidla asistencí a poté se na jednotlivé pozice podíváme zblízka a ukážeme si různé varianty asistencí. Poté si vzájemně ve dvojicích vyzkoušíte poskytnout adjustment, který je vhodný jak pro vás tak i pro praktikujícího. Při práci ve dvojících bude dostatek času, si osvojit vám vyhovující způsoby asistencí. Vhodnou asistencí je možno poskytnout praktikujícímu hlubší prožitek z pozice, je možné dopomoci do pozice, kam si sám netroufá a v neposlední řadě asistence slouží k ochraně cvičících před zraněním nevhodným provedením ásany. Je to velmi účinná technika, jak pomocipraktikujícím posunout jejich vlastní praxi.

Skripta jsou součástí výcviku a dostanete jej na místě.

ČASOVÝ HARMONOGRAM:   

sobota 09:00 - 12:00, 13:00 - 16:00, neděle 9:00 12:00, 13:00 - 16:00 

KDY: 20. - 21. 01. 2018

CENA: 3900,-

PLATBA A REZERVACE: Potvrďte svou účast zaplacením zálohy ve výšce 50% ceny na účet 2113581605/2700. Variabilní symbol: 2018001. Do poznámky uveďte CELÉ JMÉNO_JÓGOVÝ_DOTYK + rezervujte si místo v našem rezervačním systému. Zbytek ceny se doplácí v den začátku kurzu ve studiu.

STORNO PODMÍNKY: Záloha ve výšce 50% je nevratná. Pokud se klient na zvolený kurz nemůže dostavit a řádně se včas neomluví (t.j. 14 dní dopředu před začátkem kurzu), je nevratná celá částa a studio má právo vymáhat doplatek finální částky. Své místo však lze převést na jinou osobou.

Odesláním peněz a přihlášením souhlasíte se storno podmínkami.

REZERVACE ONLINE SKRZE ROZVRH STUDIA

 

LUCIE FORMANOVÁ

Příběhů o tom, jak jóga změnila životy je mnoho. Zdá se, že na tom tedy něco bude. Jestli vás zajímá ten můj – Lucčin, tak tady je.

S jógou jsem se setkala už v dětství skrze mého dědu, který nás se sestrou učil stát na hlavě a říkal „to je jóga“. Další setkání přišlo až v dospělosti ve formě doplňkového strečinku k mým jiným koníčkům – lezení a slackline. Později, v těhotenství jsem začala navštěvovat vedené lekce a po porodu jsem se přihlásila na kurz ochutnávky Jivamukti jógy o 10ti lekcích vedený zakladatelkou studia Pranava jóga centrum Lenkou Knag (Śivá Dévi). Během tohoto kurzu se zažehla jiskra a po dokončení jsem už tušila, že nic nebude jako dřív. A tady začala má pravidelní jógová praxe. Jóga v pojetí Jivamukti mi naprosto zapadla do mého podezření, že ásánová praxe není vše co Jóga nabízí. Jóga v tradici Jivamukti je netradičně tradiční. Propojuje cvičení ásan s jógovou filosofií, zpěvem manter, meditací a pranajámou. Toto pojetí zaznělo mé duši a jiskra zažehla oheň. Přišla vnitřní touha poznat víc a tak jsem absolvovala školení lektorů pod vedením mé učitelky Lenky Knag opět v ostravském studiu Pranava jóga centrum. Po školení jsem dostala příležitost vést lekce v Pranavě a tato zkušenost mi otevřela zase nové obzory a výzvy. Být učitelem jógy je pro mne velmi zodpovědná záležitost. Stále se učím. Mým záměrem není, abyste přijali mé názory a představy jak „dělat“ jógu, ale abyste je prozkoumali a prověřili na sobě.

Co Vám pomáhá se přiblížit ke svému „Já“? Lekce by Vám měla dát prostor potkat se se Sebou a prostor k Sebe-poznávání, ke zkoumání fungování svého těla i mysli, abyste mohli objevit, co všechno je zahrnuto v tom, co považují za sebe/já. Když se člověk naučí vnímat s čím operuje, zjistí že nic z toho, co pozoruje a zkoumá není stálé. Jediné co je jisté je, že se vše neustále mění a my se učíme jak se odpoutávat od snahy věci uchopit, udržet či dojít ke konečnému rozhřešení-např. najít dokonalou ásanu a podobně. Naopak s důvěrou, pokorou a odhodláním se učíme odevzdat se tomu proudu změny, následovat a to s plnou pozorností. Chceme splynot. Být tím proudem. Protože my JSME energií, která prochází formou! jak říká Manorama (učitelka mé učitelky). Toto může být vstupním bodem k nalezení SEBE, toho stále přítomného pozorovatele na pozadí všech těch změn.

Co se ásanové praxe týče, nejbližší je mi asi provádění pozic v pojetí ashtanga jógy. Ale často má praxe a to co učím, vychází z toho, že kombinuji a prověřuji na sobě v praxi způsoby provádění jednotlivých ásan v pojetí různých škol (Iyengar, ashtanga, Jivamukti..) a zkoumám co „to dělá“ a jak mi to funguje nebo ne. A nějaký výstup z toho nabízím dál dle mého nejlepšího vědomí a svědomí. I mé pohledy a učení prochází neustálým procesem a vývojem. V mnou vedených lekcích se tedy také setkáte kromě fyzického cvičení (ásana – pozice) s meditacemi, pranayamou, povídáním o jógové filosofii a chantováním manter. V poslední době mi obzvlášť přirostla k srdci právě praxe chantování („zpívání“) manter. Jak říká Manorama: „chantování je highway“. Je to tak. A protože tento druh praxe je mému srdci velmi blízký. Pořídila jsem si indické harmonium, které využívám jak pro svou vlastní praxi tak na svých lekcích, abych mohla tuto krásnou praxi sdílet. Zaměřuji se hodně na to, aby ásanová praxe dávala smysl pro tělo i pro proudění energie. Zkoumám možnosti a účinky a anatomické souvislosti. Hledám způsoby, jak dopomoci sobě i jiným, aby pozice byla efektivní a to především ve vztahu k dechu a vědomé pozornosti. Jóga je celistvost a jako taková se prolíná všemi aspekty (mého) života. Nekončí srolováním podložky. Je tady pořád.

Učení jógy je stále aktuální. Vždy TEĎ. Stejně jako život JE. Stejně jako VY JSTE. Bytí je Jóga. Bytí je TEĎ. Atha znamená v Sanskrtu nyní. V tuto chvíli. A to je také ten nejlepší čas na cokoliv. Ideálně na vlastní jógovou praxi. Děkuji Vám všem, co se mnou kdy sdílíte svou praxi. Love&Namasté Lucie