PATAŇDŽALIHO JÓGA & BHAGAVADGÍTA

David Dostál

tasmad yogi bhavarjuna

Proto buď jóginem, ó Ardžuno.

- Bhagavadgíta 6.46

 

Pataňdžaliho Jóga sútry jsou považovány za nejklasičtější z klasických jógových textů. Šrí Krišnamáčárja (který je nepřímo otcem většiny dnešních stylů jógy) je dokonce považoval za základ veškeré jógové filosofie – co není v nich, není jóga. Jejich text je velice stručný – tvoří ho 195 aforismů, ale je základem pro velice komplexní nauku, která byla postupem doby rozvíjena v různých komentářích, které vznikají již déle než tisíc let.

Všechny sútrové texty jsou úmyslně psané extrémně stručným způsobem. Indolog Edwin Bryant je přirovnává k zipovým soborům, které je potřeba nejdříve rozbalit. My si zkusíme pár súter takto „rozbalit“.

Bhagavadgíta je asi nejoblíbenějším posvátným textem celé Indie, ale někdy se (neprávem) předpokládá, že nesouvisí s jógou. Opak je pravdou – i když se v jejím názvu nevyskytuje slova jóga, tak je v závěru každé kapitoly označena jako jógašástra – „spis o józe“. V mnoha ohledech se výborně doplňuje s Pataňdžaliho jóga sútrami, které se zaměřují na trochu jinou oblast jógy.

To, co bývá dnes označováno za klasickou jógou je definováno do značné míry těmito dvěma texty, a proto stojí za to, když se na ně alespoň ve stručnosti podíváme.

 

KDY: sobota 18.01.2020 (10:00-16:00 včetně hodinové pauzy na oběd)
VEDE: David Dostál
CENA: 1100,- (nebo 2900,- za balíček všech 3 přednášek)*

* Termíny a témata dalších povídání jsou:
01.12. - Védy a Upanišady
21.03. - Středověká hatha-jóga
Pokud si rezervujete celý balíček, je potřeba si zarezervovat všechny lekce v našem systému.

PLATBA A REZERVACE:  Potvrďte svou účast zaplacením zálohy ve výši 100% ceny na účet 2113581605/2700.
Variabilní symboly:
2019090 - rezervace pouze termínu 18.01.; Do poznámky uveďte CELÉ JMÉNO_PATANDZALI + rezervujte si místo v našem rezervačním systému. 
2019084 - rezervace celého balíčku; Do poznámky uveďte CELÉ JMÉNO_DAVID DOSTAL + rezervujte si místo v našem rezervačním systému. 

 

 

STORNO PODMÍNKY: Po přihlášení na akci v rezervačním systému je nutné ihned zaplatit zálohu ve výši 100%. Pokud nebude rezervace z Vaší strany smazána, považujeme ji za závaznou. V momentě přijetí platby Vám zašleme rezervační potvrzení. V případě storna více než 14 dní před konáním kurzu/workshopu, bude účtován storno poplatek ve výši 50%. Pokud se klient na zvolený kurz/workshop nemůže dostavit a řádně se včas neomluví (t.j. 14 dní dopředu před začátkem kurzu), je studio oprávněno akci účtovat v plné výši. Své místo však lze převést na jinou osobou.

Přihlášením v rezervačním systému souhlasíte se storno podmínkami.

 

DAVID DOSTÁL

 

 

Mým velkým zájmem je studium historie jógy a příbuzných oborů. Mám internetový projekt (blog, facebook, Instagram), který se jmenuje „Kořeny jógy“, kde se snažím překládat i psát o historii a filosofii jógy v jejím tradičním pojetí. Na FHS UK jsem kdysi dávno studoval antropologii náboženství zaměřenou právě na Indii (ale studia jsem nedokončil) a jógu jsem znal především v Indickém a historickém kontextu. Jako první mě tedy oslovily různé indické duchovní školy především svým učením a duchovní praxí. Až později jsem se dostal k ásanám (což bylo především tím, že moje tělo mě donutilo k pohybu).

Věřím, že je důležité studovat tradiční texty, které jsou právě pomyslnými „Kořeny jógy“. Ty dávají i ásanové praxi smysl a zařazují ji do širšího kontextu. Bez studia tradice přijdeme o mnoho poznatků, které jógini nahromadili za mnoho staletí a také se vystavujeme riziku, že budeme muset znovu vynalézat kolo. Žádný strom totiž nemůže vyrůst bez kořenů.