STŘEDOVĚKÁ HATHAJÓGA

 

David Dostál

Jako se sůl rozpustí v moři, tak se mysl a átma sjednotí v samádhi.

Když naprosto ustane pohyb prány, mysl je rozpuštěna – pak je to považována za dosažení samádhi.

Když se dvojnost individuální a kosmické duše změní v jednotu, všechny touhy a představy jsou zničeny – to je považováno za samádhi.

- Hatha Pradípika IV.5-7

 

V dnešní době je jóga známá především v podobě ásanové praxe, ale v historii existovala (a stále existuje) celá řada různých jóg.  Někdy počátkem indického středověku se poprvé objevil samostatný proud označovaný jako „hatha jóga“. Drtivá většina dnešních „lekcí jógy“ je přímými anebo nepřímými dědici této tradice. V hathajóze se poprvé systematizovala praxe ásan jako samostatný obor, ale hatha se neomezovala pouze na ně. Naopak! Zahrnovala celou řadu různých technik, které mohl duchovně hledající využít (anebo nevyužít) dle momentální potřeby a podle instrukcí učitele. Setkáme se zde s technikami, které známe i dnes (třeba mnoho různých pránájám), ale i techniky, které jsou dnes trochu stranou (nádópásana – naslouchání vnitřnímu zvuku, vedení energie v těle skrze různé body apod.).

V tomto workshopy bychom se podívaly na nějaké zásadní hathajógové texty (Górakša šataku, Dattátréja jóga šástru, Jóga Jádžňavalkju, Šiva Samhitu a i Hatha pradípikua pod.) – o čem mluví, v čem se liší apod. Víte třeba jaký byl původní účel ásan? Jak by se tradičně měla pratikokovat pránájáma? Co jsou to mudry (a nejsou to jen pozice prstů) a jak je praktikovat? Kromě toho si nějaké jednoduší techniky i ozkoušíme.

 

KDY: neděle 13.09.2020 (10:00-16:00 včetně hodinové pauzy na oběd)
VEDE: David Dostál
CENA: 1100,- 

PLATBA: PŘEVODEM

STORNO KURZŮ A WORKSHOPŮ: Po přihlášení na kurz/workshop je nutné, aby celá částka byla připsána na náš účet do 5 dnů, jinak bude vaše rezervace automaticky stornována.  V momentě přijetí platby Vám zašleme potvrzení o platbě. Pokud byste částku uhradili a nepřišel vám email o potvrzení, prosíme kontaktujte nás (častým důvodem je nesprávně napsaný variabilní symbol).

V případě storna více než 14 dní před konáním kurzu/workshopu, bude účtován storno poplatek ve výši 50% (jinými slovy bude vám 50% vráceno). Pokud se klient na zvolený kurz/workshop neomluví 14 dní dopředu či se nedostaví, studio je oprávněno ponechat si 100% výši ceny. Své místo však lze převést na jinou osobou.

Přihlášením v rezervačním systému souhlasíte se storno podmínkami.

REZERVACE ONLINE SKRZE ROZVRH STUDIA

 

DAVID DOSTÁL

 

 

Mým velkým zájmem je studium historie jógy a příbuzných oborů. Mám internetový projekt (blog, facebook, Instagram), který se jmenuje „Kořeny jógy“, kde se snažím překládat i psát o historii a filosofii jógy v jejím tradičním pojetí. Na FHS UK jsem kdysi dávno studoval antropologii náboženství zaměřenou právě na Indii (ale studia jsem nedokončil) a jógu jsem znal především v Indickém a historickém kontextu. Jako první mě tedy oslovily různé indické duchovní školy především svým učením a duchovní praxí. Až později jsem se dostal k ásanám (což bylo především tím, že moje tělo mě donutilo k pohybu).

Věřím, že je důležité studovat tradiční texty, které jsou právě pomyslnými „Kořeny jógy“. Ty dávají i ásanové praxi smysl a zařazují ji do širšího kontextu. Bez studia tradice přijdeme o mnoho poznatků, které jógini nahromadili za mnoho staletí a také se vystavujeme riziku, že budeme muset znovu vynalézat kolo. Žádný strom totiž nemůže vyrůst bez kořenů.