UMĚNÍ DECHU

David Dostal

Dýchání je něco, co děláme neustále, a přitom si to po většinu času ani neuvědomujeme. Stejně jako u jakékoliv jiné aktivity, i dýchat se dát efektivně nebo méně efektivně. Dech je v józe spojnicí mezi tělem a myslí, protože stav naší mysli ovlivňuje dýchání a naopak. Hathapradípka (II.2): „Když je dech neklidný, je neklidná mysl“ (čalé váté čalam čittam). Zároveň má způsob našeho dýchání přímý vliv na další tělesné funkce. Nejzjevnější je to u kardiovaskulárního systému, ale dýchání ovlivňuje doslova všechny procesy v našem těle (i když některé třeba jen nepřímo). Není totiž jen jeden správný způsob dýchání, jak bychom si mohli myslet, a dokonce i při cvičení ásan vystřídáme v různých pozicích různé typy dechu. Abychom ale používali náš dech správně, je potřeba odstranit nesprávné dechové vzorce, které jsme si během života vytvořili. 

Na tomto workshopu si ukážeme alespoň základní možnosti našeho dechu.

 

O čem budeme na workshopu mluvit: 

- Koherentní dýchání a jeho variace. 
- Proč nadechování více kyslíku nijak nepomáhá. 
- Jak dýchat líp tím, že budeme dýchat míň (Patrick MacKeown). 
- Přípravná cvičení na pránájámu. 
- Cvičení na zádrže dechu. 
- Fyziologie dýchání. 
- Význam dýchání v tradiční józe. 


KDY: neděle 05.03.2023 (9:30 - 16:30 včetně pauzy na oběd)

VEDE: David Dostal
CENA: 1 490,- 

PLATBA: PŘEVODEM či přes GoPay

STORNO KURZŮ A WORKSHOPŮ: Po přihlášení na kurz/workshop je nutné, aby celá částka byla připsána na náš účet nejpozději do 24 hod, jinak bude vaše rezervace automaticky stornována.  Pokud se na kurz/workshop hlásíte méně než 3 dny před jeho zahájením, je potřeba uhradit platbu okamžitě.

V momentě přijetí platby Vám zašleme potvrzení o platbě. Pokud byste částku uhradili a nepřišel vám email o potvrzení, prosíme kontaktujte nás (častým důvodem je nesprávně napsaný variabilní symbol).

V případě storna více než 14 dní před konáním kurzu/workshopu, bude účtován storno poplatek ve výši 50% (jinými slovy bude vám 50% vráceno). Pokud se klient na zvolený kurz/workshop neomluví 14 dní dopředu či se nedostaví, studio je oprávněno ponechat si 100% výši ceny. Své místo lze převést na jinou osobou.

Přihlášením v rezervačním systému souhlasíte se storno podmínkami.

REZERVACE ONLINE SKRZE ROZVRH STUDIA

 

 

DAVID DOSTÁL

 

 

Mým velkým zájmem je studium historie jógy a příbuzných oborů. Mám internetový projekt (blog, facebook, Instagram), který se jmenuje „Kořeny jógy“, kde se snažím překládat i psát o historii a filosofii jógy v jejím tradičním pojetí. Na FHS UK jsem kdysi dávno studoval antropologii náboženství zaměřenou právě na Indii (ale studia jsem nedokončil) a jógu jsem znal především v Indickém a historickém kontextu. Jako první mě tedy oslovily různé indické duchovní školy především svým učením a duchovní praxí. Až později jsem se dostal k ásanám (což bylo především tím, že moje tělo mě donutilo k pohybu :).

Věřím, že je důležité studovat tradiční texty, které jsou právě pomyslnými „Kořeny jógy“. Ty dávají i ásanové praxi smysl a zařazují ji do širšího kontextu. Bez studia tradice přijdeme o mnoho poznatků, které jógini nahromadili za mnoho staletí a také se vystavujeme riziku, že budeme muset znovu vynalézat kolo. Žádný strom totiž nemůže vyrůst bez kořenů.