VÉDY A UPANIŠADY

(aneb nejstarší kořeny jógy)

David Dostál

tāṃ yogamiti manyante sthirāmindriyadhāraṇām
To považuji za jógu: pevné ovládnutí smyslů.
- Kathópanišad VI.10.11 (př. D. Zbavitel)

Védy jsou jedny z nejstarších literárních památek lidstva, které zahrnují celou řadu různých témat a jsou (alespoň formálně) základem pro dnešní hinduismus. Védy jsou ale starší i než hinduismus v dnešním slova smyslu. Mnoho jógových učitelů a textů se odvolává na Védy jako původní zdroj svého učení, ale o samotných védách se mluví již málo. Zde to zkusíme napravit.

Védy jsou nesmírně široké a komplexní téma, které tisíce let rozvíjeli nejvýznamnější myslitelé z celé Indie. Proto je nezvládneme pojmout celé. Uděláme si takový exkurz do hlavních témat, podívám se na ukázky textů z různých védských sbírek, povíme se něco o sanskrtu a proč je jeho zvuk považován za výjimečný a nejvíc se zaměříme na Upanišady. Ty jsou označovány jako „závěrečná část Véd“ a zaměřují se čistě na filosofická a duchovní témata. Zde se také poprvé setkáváme explicitně s popisy duchovní praxe označovanými jako jóga. V zásadě Upanišady představují jakési jádro jógy, které bylo později rozvíjeno a přidávaly se k němu další techniky apod.

A v neposlední řadě si také zkusíme recitaci védských textů, abychom měli taky něco praktického.

 

KDY: neděle 01.12.2019 (10:00-16:00 včetně hodinové pauzy na oběd)
VEDE: David Dostál
CENA: 1100,- (nebo 2900,- za balíček všech 3 přednášek)*

* Termíny a témata dalších povídání jsou:
18.01. - Pataňdžaliho jóga a Bhagavdgíta
21.03. - Středověká hatha-jóga
Pokud si rezervujete celý balíček, je potřeba si zarezervovat všechny lekce v našem systému.

PLATBA A REZERVACE:  Potvrďte svou účast zaplacením zálohy ve výši 100% ceny na účet 2113581605/2700.
Variabilní symboly:
2019081 - rezervace pouze termínu 01.12.; Do poznámky uveďte CELÉ JMÉNO_VEDY + rezervujte si místo v našem rezervačním systému. 
2019084 - rezervace celého balíčku; Do poznámky uveďte CELÉ JMÉNO_DAVID DOSTAL + rezervujte si místo v našem rezervačním systému. 

 

 

STORNO PODMÍNKY: Po přihlášení na akci v rezervačním systému je nutné ihned zaplatit zálohu ve výši 100%. Pokud nebude rezervace z Vaší strany smazána, považujeme ji za závaznou. V momentě přijetí platby Vám zašleme rezervační potvrzení. V případě storna více než 14 dní před konáním kurzu/workshopu, bude účtován storno poplatek ve výši 50%. Pokud se klient na zvolený kurz/workshop nemůže dostavit a řádně se včas neomluví (t.j. 14 dní dopředu před začátkem kurzu), je studio oprávněno akci účtovat v plné výši. Své místo však lze převést na jinou osobou.

Přihlášením v rezervačním systému souhlasíte se storno podmínkami.

 

DAVID DOSTÁL

 

 

Mým velkým zájmem je studium historie jógy a příbuzných oborů. Mám internetový projekt (blog, facebook, Instagram), který se jmenuje „Kořeny jógy“, kde se snažím překládat i psát o historii a filosofii jógy v jejím tradičním pojetí. Na FHS UK jsem kdysi dávno studoval antropologii náboženství zaměřenou právě na Indii (ale studia jsem nedokončil) a jógu jsem znal především v Indickém a historickém kontextu. Jako první mě tedy oslovily různé indické duchovní školy především svým učením a duchovní praxí. Až později jsem se dostal k ásanám (což bylo především tím, že moje tělo mě donutilo k pohybu).

Věřím, že je důležité studovat tradiční texty, které jsou právě pomyslnými „Kořeny jógy“. Ty dávají i ásanové praxi smysl a zařazují ji do širšího kontextu. Bez studia tradice přijdeme o mnoho poznatků, které jógini nahromadili za mnoho staletí a také se vystavujeme riziku, že budeme muset znovu vynalézat kolo. Žádný strom totiž nemůže vyrůst bez kořenů.